Medycyna Wschodnia określa zdrowie nie jako brak choroby, ale jako obejmujący całego człowieka stan dobrego samopoczucia. Oznacza to wolne od wszelkich dolegliwości ciało, dotyczy również całokształtu indywidualnych myśli, emocji i światopoglądu. W świetle filozofii Wschodu zdrowie to stan umysłu i sposób życia.
Medycyna Wschodnia liczy co najmniej kilka tysiące lat. Przeżywa nadal rozkwit w krajach Dalekiego Wschodu, a wiele aspektów medycyny wschodniej zdobywa coraz większą popularność na Zachodzie.
Medycyna Wschodnia przetrwała tak długo bo jest niezwykle skuteczna i co najważniejsze nie wykazuje ubocznych skutków leczenia i odwołuje się do naturalnych form terapii. Nie znaczy to, że przeciwstawia się medycynie konwencjonalnej. Wręcz przeciwnie, ostatnio obserwujemy na świecie tendencje wzajemnego uzupełniania się i współdziałania tych dwóch kierunków. Wielowiekowe tradycje i doświadczenie Medycyny Wschodniej łączy się z osiągnięciami medycyny klasycznej związanymi z rozwojem nowoczesnej nauki i techniki.
Zakres Tradycyjnej Medycyny Wschodniej wchodzi wiele terapii, takich jak akupunktura, akupresura, żywienie, ziołolecznictwo, specjalne ćwiczenia (np: yoga, qigong, tai chi chuan), masaż leczniczy i techniki manualne.