Tęczówka oka poprzez układ krwionośny i nerwowy jest powiązana z całym ciałem, ze wszystkimi narządami. Dzięki temu ujawniają się na niej wszelkie informacje o zmianach chorobowych zachodzących w ciele, a nawet o predyspozycjach danej osoby do określonych schorzeń. Informacje te trzeba umieć odczytać, bo są one jakby zakodowane w postaci różnych znaków na tęczówce oraz przebarwień. Określone schorzenie powodują charakterystyczne zmiany w określonych miejscach tęczówki.
Co ważne, na podstawie wyglądu tęczówki można określić predyspozycje do występowania określonych chorób, a zmiany na niej pojawiają się wcześniej niż wystąpią objawy danej choroby. Tak więc korzystając z irydodiagnostyki można podejmować działania profilaktyczne i w ogóle nie dopuścić do wystąpienia choroby.
Główną zaletą irydologii jest traktowanie człowieka jako psychofizyczna całość. Daje to możliwość spojrzenia na organizm ludzki bez dzielenia go na chory żołądek, serce czy nerwy. Zdarza się często, że pacjent wykonuje szereg badań laboratoryjnych – wyniki są prawidłowe, a dolegliwości niestety pozostają. Irydologia daje możliwość odpowiedzi na pytanie jakie jest rzeczywiście podłoże choroby – wrodzone predyspozycje, zatrucie organizmu czy zbyt silny stres. Aby żyć zdrowo trzeba przede wszystkim poznać tajemnice naszego organizmu. Irydologia daje taką szansę.
Duże znaczenie ma to, że irydologia metodą nieinwazyjną, pozwala na wykrycie predyspozycji do danych schorzeń lub wczesne, jeszcze nie dające objawów, fazy choroby, a więc i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki.